پتینه


آموزش پتینه

واژه پتینه در کتاب فرهنگ هنرهای تجسمی بدین گونه آمده است : بافت و رنگ یا جرمی که بر اثر گذشت زمان و به مرور اکسید شده و عوامل طبیعی روی شی اثر گذاشته و باعث تغییر رنگ و ایجاد بافت (تخریب جنس) و ایجاد زنگار شده باشد.

 

امروزه در تعریف این هنر این گونه گفته شده :

پتینه
رنگ کردن با مواد و انواع رنگ ها و زیر ساخت های مختلف و استفاده از تمامی وسایلی که در طراحی داخلی به کار می رود که هدف آن ایجاد تنوع رنگی یا کهنه کاری شیء مورد نظر است. به عبارت دیگر، هر جسمی را که بتوان با ایجاد بافت و بکارگیری رنگ، نمایی کهنه و فرسوده شده و یا اکسید شده در آن ایجاد نمود پتینه کاری نامیده می شود. در واقع پتینه، هنر نشان دادن فرسودگی، خوردگی و کهنگی بافت و رنگ اشیاء ساخته شده (مجسمه، کوزه، ظروف، قاب عکس و . . . ) و حتی فرم های مدرن می باشد.

پتینه‌کاری

خوردگی در فلز مس با رنگ سبز همراه است که به آن پتینه می گویند. این ماده بر روی فلز مس ایجاد شده و می تواند مانع از خوردگی بیشتر سطح فلز شود که به اصطلاح به آن “لایه محافظ در برابر خوردگی” می گویند.

پتینه‌کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره‌گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشده است. در این هنر، با کمک رنگ‌های پوشاننده، روشن‌کننده و تیره کننده، و مات‌کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می‌شود. در واژه، «پتینه» (انگلیسی: Patina) به لایهٔ نازکی بر سطوح سنگ، مس، مفرغ و دیگر فلزات، یا اثاثیه چوبی گفته می‌شود که نشان از قدمت و کهنگی دارد.

آموزشگاه میراث با مجوز رسمی از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی به منظور ارتقا و اشنایی با هنر نقاشی در تمام گروه سنی در کلاسهای گروه بندی شده سنی وتمامی تکنیکها ،سفالگری و صنایع دستی،وصنایع چوب تاسیس گردیده واماده قبول سفارشات در کلیه موارد آموزشی میباشد.

راه های تماس با مجموعه

آدرس : کرج، فردیس، بین فلکه اول و دوم، روبروی بانک شهر و جهاد فرهنگی، آموزشگاه میراث

شماره های تماس : ۰۹۳۵۸۷۷۳۱۲۳ – ۰۲۶۳۶۶۶۴۳۵۴ – ۰۲۶۳۶۵۱۷۳۹