نقاشی بزرگسالان


اغلب تصور می‌شود کتاب‌های رنگ‌آمیزی فقط به کودکان اختصاص دارد، اما این روزها کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. هنر نقاشی و رنگ‌آمیزی می‌تواند استرس و ناراحتی‌های تنش‌زا را از میان ببرد و آرامش ذهن به همراه آورد. پس شما هم دست به کار شوید.
کتاب رنگ‌آمیزی دامیز هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان پیشنهاد می‌شود.

8 ساله باشید یا ۴۳ ساله، دانش‌آموز باشید یا کارمند، رنگ‌آمیزی می‌تواند سرگرمی مناسبی برایتان باشد. رنگ‌آمیزی طرح‌های این کتاب راهکاری مناسب برای دوری از استرس‌های یک روز سخت کاری و همچنین افزایش نیروی خلاقیت شماست. برای بسیاری از مردم رنگ‌آمیزی یک مراقبه‌ی ذهنی به حساب می‌آید. وقتی شما روی طرحی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید تمرکز می‌کنید، فکرتان از سایر درگیری‌های ذهنی آزاد می‌شود. به طور معمول در کتاب‌هایی از این دست، از طرح‌های گرافیکی برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود.

برخی کتاب‌ها نیز فقط به طرح های سنتی آن کشور یا منطقه می‌پردازند. در کتاب رنگ‌آمیزی دامیز طرح‌ها تلفیقی از این دو مورد هستند. برای اینکه طرح‌ها برای شما تکراری نشود و در هر طرح تنوعی وجود داشته باشد که شما را به انجام آن تشویق کند، طرح‌های ایرانی در کنار طرح‌های گرافیکی ارائه شده‌اند. این طرح‌های ایرانی شامل طرح فرش و گلیم ایرانی و طرح معماری ایرانی است که در بناهای قدیمی از آن‌ها استفاده می‌شده است. به این ترتیب شما علاوه بر رنگ‌آمیزی با طرح‌ها و اسلیمی‌های زیبای ایرانی بیشتر آشنا خواهید شد.

تکنیک‌های رنگ‌آمیزی

تکنیک سایه زدن

این تکنیک با مدادرنگی یا پاستل، نتیجه‌ی مطلوب‌تری خواهد داد. سایه زدن، رنگ‌های شما را جذاب‌تر می‌کند. برای این منظور باید خطوطی را به صورت موازی در کنار هم بکشید. هرچه این خطوط به هم نزدیک‌تر باشند، تیره‌تر به نظر می‌رسند و هرچه فاصله‌شان بیشتر شود، روشن‌تر.

تکنیک بافت

راه‌های بسیار زیادی برای استفاده از تکنیک بافت در رنگ‌آمیزی وجود دارد. این تکنیک را به کمک ابزارهای مختلف رنگ‌آمیزی می‌توانید به کار ببرید؛ به طور مثال ابتدا صفحه‌ای را که دارای بافت است، به کاغذ متصل و بعد با استفاده از مدادرنگی و یک برس خشک، بافت را روی کار خود ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از همان برس استفاده کنید؛ ولی طرحی متفاوت روی کاغذ پدید بیاورید؛ برای مثال از یک اسفنج یا تکه‌ای پارچه‌ی خیس استفاده کرده و مانند مهر بر تکه‌های مختلف طرحتان با رنگ موردنظر لکه ایجاد کنید. به این ترتیب، انواع بافت‌های ظریف یا خشن روی طرحتان پدید می‌آید. علاوه بر این می‌توانید ساختار بسیار زیبایی را با مدادرنگی یا پاستل به وجود آورید.

تکنیک نقطه‌گذاری

یکی از تکنیک‌های زیبا، نقطه‌گذاری در طرح است. این روش یکی از سبک‌های امپرسیونیست است. طرحی زیبا را که از کنار هم قرار گرفتن نقطه‌های رنگی ایجاد شده، تصور کنید! این تکنیک را با همه‌ی ابزارهای رنگ‌آمیزی می‌توانید انجام دهید. برای به دست آوردن نقطه‌های درخشان، استفاده از ماژیک پیشنهاد می‌شود.

تکنیک عمق

اگر می‌خواهید عمق، در بخشی از طرح رنگ‌آمیزی‌تان بیشتر تداعی شود، سعی کنید لبه‌های آن بخش را نسبت به مرکز، تیره‌تر کنید. این انتقال از روشن به تیره باید با ملایمت ایجاد شود؛ طوری که مرز آشکاری بین رنگ تیره و روشن مشخص نباشد.

اگر به این مسئله توجه کنید، نتیجه‌ی مطلوبی خواهید گرفت. راه دیگر ایجاد عمق در طرح این است که رنگ پیش‌زمینه روشن‌تر از رنگ پس‌زمینه باشد؛ به طور مثال رنگ پیش‌زمینه را به صورت کلی و یکنواخت بکشید، سپس رنگ پس‌زمینه را با فشار بیشتر و جزییات دقیق‌تر روی آن اضافه کنید. در این کتاب درباره‌ی تئوری رنگ و مبحث رنگ و احساس نیز مطالبی ارائه شده است.

با اعتمادبه‌نفس رنگ‌آمیزی کنید

کتاب رنگ‌آمیزی دامیز ده چالش به شما می‌آموزد که به کمک آن‌ها با اعتماد به‌ نفس بیشتری اقدام به رنگ‌آمیزی کنید.

استفاده از یک خودکار : فشار زیاد یا کم خودکار بر روی کاغذ، باعث ایجاد رنگ تیره و روشن می‌شود. همچنین می‌توانید از انواع مختلف سایه استفاده کنید.

رنگ‌آمیزی با تک‌رنگ : می‌توانید فقط با یک رنگ از مدادرنگی طرحتان را رنگ‌آمیزی کنید و طیف متنوعی از همان رنگ را در طرحتان ایجاد کنید.

دایره به جای خط : در این روش از تکنیک نقطه‌گذاری استفاده کنید فقط به جای نقطه، دایره‌های کوچک رسم کنید.

همه چیز، همزمان : می‌توانید از مدادرنگی، مدادشمعی، پاستل و تکنیک‌های مختلف به طور همزمان استفاده کنید.

خلق رنگین کمان : می‌توانید از سمت چپ رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، ارغوانی و بنفش را به ترتیب به کار ببرید.

مدادرنگی سفید : می‌توانید بخش کوچکی از نقاشی را با مدادرنگی سفید رنگ‌آمیزی کنید و روی آن را با یک رنگ دیگر ترجیحا مدادرنگی واترکالر رنگ‌آمیزی کنید.

رنگ سوم : از رنگ های فرعی همچون قهوه‌ای کم‌رنگ، سبز زیتونی، خاکستری یا مسی استفاده کنید تا حس بی‌نظیری به طرح شما بدهند.

غرق در طبیعت : می‌توانید از مواد مایع طبیعی به جای آبرنگ استفاده کنید. از تفاله‌ی چای یا قهوه، آب کلم قرمز، اسفناج، لبو و گیلاس رنگ‌های متنوعی به دست آورید. اما توجه داشته باشید که این رنگ‌های طبیعی ثبات کمتری نسبت به رنگ‌های نقاشی دارند.

تراشیدن مداد : همیشه با مداد تراش‌شده و تیز رنگ‌آمیزی کنید. این کار نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت.

رنگ‌های اتفاقی : می‌توانید با چشم بسته تعدادی از رنگ‌های مدادرنگی یا هر ابزار دیگری را انتخاب کنید و با این رنگ‌هایی که به صورت اتفاقی انتخاب شده‌اند رنگ‌آمیزی کنید.

 

هنر درمانی با کتاب های رنگ‌آمیزی بزرگسالان

هنردرمانی یا آرت‌تراپی (art therapy) نوعی درمان ذهنی است که با استفاده از خلق یک اثر هنری انجام می‌شود. کشف احساسات، بهبود رفتارهای اجتماعی، پذیرش واقعیت، افزایش اعتماد به نفس، رشد خلاقیت، کاهش استرس و تنش، کمک به بهبود کم‌خوابی و بدخوابی، درمان سردردهای عصبی و تنشی و … از جمله تاثیراتی است که هنر درمانی بر افراد دارد. با کمک هنر درمانی فرد علاوه بر یادگیری هنر، به ابراز بیان احساسات شخصی خود می‌پردازد.

سازمان هنر درمانی آمریکا اذعان کرده است هنردرمانی نوعی حرفه در زمینه سلامت روانی است که در آن، از فرایند ساخت و ایجاد کارهای هنری به عنوان روشی برای کشف احساسات، آرام کردن درگیری‌های ذهنی، تقویت خودآگاهی، مدیریت رفتاری و اعتیاد، بهبود و تقویت مهارت‌های اجتماعی، کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس استفاده می‌شود. از یک دهه پیش محققان و درمانگران هنری بر مزایای کتاب‌های رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان تاکید دارند و به ویژه به دانشجوها و خانم‌های باردار و سالمندان توصیه می‌کنند.

آن‌‌ها رنگ‌آمیزی را به عنوان نوعی جایگزین برای مدیتیشن می‌دانند و بزرگسالان را به انجام این کار توصیه و تشویق می کنند. رنگ‌آمیزی مانند مدیتیشن به فرد امکان می‌دهد که ذهن خود را از دیگر افکار پاکسازی کرده و تمرکز بیشتری را روی لجظه‌ی حال بگذراند در نتیجه از اضطراب او نیز کاسته می‌شود. محققان دانشگاه جان هاپکینز رنگ‌آمیزی را به عنوان جایگزین برای مدیتیشن به سردبیران مجله یوگا پیشنهاد دادند.طراحی چهره

مدتی است کتاب‌های درمانی رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان، فروش قابل توجهی را به خود اختصاص داده و در صدر فهرست کتاب‌های برتر قرار گرفته است.

این کتاب‌ها جزء لیست کتاب‌های پرفروش‌ کشورهای توسعه یافته‌ای همچون آمریکا، انگلیس و روسیه هستند به طوری که علاوه بر فروش در فروشگاه‌ها، به صورت اینترنتی بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسیده‌اند.

در سال‌های اخیر تحقیقات متعددی مبنی بر تأثیر درگیر شدن در فعالیت‌های هنری و کاهش احتمال ابتلا به اختلالات روانی، انجام گرفته است.

دکتر کتی مالچیودی – هنر درمانگر و نویسنده – کتاب‌های رنگ آمیزی را جدیدترین سلاح برای مبارزه با اضطراب معرفی کرده و معتقد است، اثربخشی رنگ‌آمیزی طرح‌های موجود در این کتاب‌ها به اندازه تأثیری که تکنیک‌های مدیتیشن و یوگا بر روان افراد بر جای می‌گذارد، است و قدرت خلاقیت را ارتقا می‌بخشد.